Gå till innehåll

Göteborgs stad

Här hittar du kontaktuppgifterna till våra kommunalråd och deras medarbetare i Göteborgs stad.

Jonas Attenius

Jonas Attenius

Kommunstyrelsens ordförande

sofia.kodelja@stadshuset.goteborg.se

Viktoria Tryggvadottir Rolka

Viktoria Tryggvadottir Rolka

Kommunalråd

viktoria.tryggvadottir@politiker.goteborg.se

073-506 86 53 Länk till annan webbplats.

Ansvarsområden:

  • Skol- och utbildningsfrågor.
Blerta Hoti

Blerta Hoti

Kommunalråd

Föräldraledig.

Ingrid Andreae

Kommunalråd

Ansvarsområden:

  • Barn- och kulturfrågor.
Marina Johansson

Marina Johansson

Kommunalråd

marina.johansson@stadshuset.goteborg.se

Ansvarsområden:

  • Äldre-, omsorgs- och vårdfrågor.
Johannes Hulter

Johannes Hulter

Kommunalråd

johannes.hulter@stadshuset.goteborg.se

070-258 34 13

Ansvarsområden:

  • Stadsbyggnadsfrågor.
Josef Akar

Josef Akar

Stabschef

josef.akar@stadshuset.goteborg.se

072-856 57 08

Sofia Kodelja

Sofia Kodelja

Biträdande stabschef och stadssekreterare

sofia.kodelja@stadshuset.goteborg.se

070-452 56 78

Elisabeth Hulter

Elisabeth Hulter

Stadssekreterare

elisabeth.hulter@stadshuset.goteborg.se

072-855 40 17

Ruben Malmström

Ruben Malmström

Pressekreterare

ruben.malmstrom@stadshuset.goteborg.se

070-452 57 21

Gustav Öberg

Gustav Öberg

Budgetsekreterare

gustav.oberg@stadshuset.goteborg.se

070-450 20 56

Louise Warenius

Louise Warenius

Stadssekreterare

louise.warenius@stadshuset.goteborg.se

070-419 30 43

Hannes Hurtig

Stadssekreterare

hannes.hurtig@stadshuset.goteborg.se

073-570 17 96

Lenita Strandberg

Stadssekreterare

lenita.strandberg@stadshuset.goteborg.se

076-362 79 87

Oskar Andersson

Stadssekreterare

oskar.andersson@stadshuset.goteborg.se

076-697 02 45

Lisa Axelsson

Pressekreterare

lisa.axelsson@stadshuset.goteborg.se

073-532 73 62

Hilda Andersson
Vikarierande stadssekreterare

hilda.andersson@stadshuset.goteborg.se

073-221 85 05


Sida uppdaterad 2024-02-19