Gå till innehåll

Distriktsstyrelsen

Här hittar du kontaktuppgifter till både ordinarie styrelseledamöter och adjungerade.

Mattias Jonsson

Ordförande och riksdagsledamot

VU-ledamot

mattias.jonsson@riksdagen.se

070-546 44 4 Länk till annan webbplats.

Amalia Rud Pedersen

Vice ordförande och riksdagsledamot

VU-ledamot

amalia.rud.pedersen@riksdagen.se

Jonas Attenius

Oppositionsråd och gruppledare i kommunstyrelsen

Ledamot i styrelsen och VU

sofia.kodelja@stadshuset.goteborg.se

Johan Büser

Styrelseledamot och riksdagsledamot

johan.buser@riksdagen.se

072-538 42 61 Länk till annan webbplats.

Lena Landén-Olsson

Styrelseledamot och ledamot i kommunfullmäktige

lena_ohlsson@hotmail.com

070-509 46 29 Länk till annan webbplats.

Dženan Čišija

Styrelseledamot och riksdagsledamot

dzenan@hotmail.com

076-906 62 90 Länk till annan webbplats.

Kerstin Brunnström

Styrelseledamot och regionråd

kerstin.brunnstrom@vgregion.se

072-710 17 77 Länk till annan webbplats.

Annelie Schagerström

Adjungerad i distriktsstyrelsen som representant för HBT-S

annelie@hbts.se

076-047 79 29 Länk till annan webbplats.

Susanne Sillberg Ligander

Adjungerad i distriktsstyrelsen som representant för S-kvinnor

susannesillbergligander@gmail.com

070-065 07 71 Länk till annan webbplats.

Joakim Berlin

Adjungerad i distriktsstyrelsen som representant för Tro & Solidaritet

joakim.berlin@politiker.goteborg.se

070-742 24 38 Länk till annan webbplats.

Hilda Andersson

Adjungerad i distriktsstyrelsen som ordförande för SSU

hilda.andersson@ssu.se

Hamza Jamous

Adjungerad i distriktsstyrelsen som ordförande för GSHF

Hamzeajamous@gmail.com

073-975 84 39 Länk till annan webbplats.